Sağlık Rehberi

Sinüzitiniz olup olmadığını biliyor musunuz?

Sinüzit, soğuk algınlığı ile birlikte ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Yaygın semptomlar alında ağrı, göz ve burun çevresinde basınç, burun tıkanıklığıdır. Vücut genellikle iltihabı kendiliğinden tedavi edebilir, ancak bazı durumlarda tıbbi tedavi gerekir.

Genellikle, vücudun kendi bağışıklık sistemi enfeksiyonu tedavi etmeyi başarır, ancak semptomlar şiddetlenirse ve uzun süre devam ederse, tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Sinüzite genellikle sinüsün mukoza zarlarına yapışmış soğukta yayılan bir virüs neden olur. Sinüslerin iltihaplanması mukus oluşumuna neden olur ve mukoza zarları şişer. Şişlik, burunu tıkandığından sıvı ve mukusun boşalmamasına neden olabilir. Ağızda kötü koku ve mide bulantısı ve beraberinde kusma, koku almakta güçlük gibi belirtiler verebilir.

Tipik semptomlar alında ağrı veya eğik bir kafa ile öne doğru eğildikçe artan basınç hissi. Ayrıca hafif geçen ateş yapabilir.

Semptomlar genellikle soğuk algınlığının başlamasından yaklaşık on gün sonra ortaya çıkar ve öncelikle eczaneden kendiniz satın alabileceğiniz reçetesiz preparatlarla tedavi edilir. Enflamasyona ciddi bir bakteriyel enfeksiyon neden oluyorsa, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle, semptomlarınız on gün içinde düzelmediyse tedaviye başvurmalısınız. Semptomlar çok şiddetlenirse, acil servise başvurmalısınız.

Aşağıdaki durumlarda acil servise başvurun:

  • Titreme ve / veya yüksek ateş
  • Boyunda sertlik
  • Göz çevresindeki deride kırmızılık veya şişlik
  • Burun veya alnın kökünde şiddetli ağrı varsa tıbbi destek alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu