Çocuk PsikiyatrisiÇocuk Sağlığı ve HastalıklarıHamilelikKovid-19Sağlık Rehberi

Pandemi Sürecinin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Özellikle küçük yaşta çocuğu olan aileler, çocuklarının pandemi sürecinden anlamayacağını düşünseler de çocuklar çevrelerinde olup bitenleri tüm detaylarıyla gözlemler ve bu durumdan olumsuz etkilenebilirler. Nasıl mı? Yazımızın devamında pandemi sürecinin çocuklara nasıl yansıyabileceğini, onlara nasıl davranmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Korku ve Kaygılarının Artması

Pandemi sürecinde neredeyse hepimiz; sağlık ve gelecek gibi birçok konuda yoğun endişeler yaşıyor, fark etmeden etrafımızdakileri de endişelendirebiliyoruz. Durum böyle olunca çocuklar da endişelerden nasibini alıyor ve her zamankinden çok daha fazla korkuyor, kaygılanıyor. Somut algılama becerisi henüz gelişemeyen çocuklar, karşılaştığı bu duruma nasıl bir tepki geliştireceğini de bilemediğinden verecekleri tepkiyi yetişkinleri gözlemleyerek oluşturuyor. Dolayısıyla çocuğun çevresindeki yetişkinler ne kadar kaygılıysa çocuk da o kadar kaygılı oluyor. Bu tip durumların önlenmesi için özellikle ebeveynlerin kendi davranışlarını kontrol altına alması ve çocuğunu pandemi hakkında fazla bildirime maruz bırakmaması gerekiyor. Aynı zamanda ona; yaşadığı kaygının normal olduğunu anlatarak yapacağınız duygu paylaşımıyla çocuğunuza daha iyi hissettirmek de son derece önemli.

Belirsizliğe Kapılması

Hepimiz için ilk kez yaşanılan bir dönemin tam ortasındayız ve rahatsızlık veren belirsizlik hissine kapılmamız çok normal; normal olmayan, bu durumu inkâr etmemiz ve pandemi hiç yokmuş gibi davranmamız olurdu. Belirsizliğe kapılan çocuğunuzun aklındaki sorulara cevap olmaya çalışın. Pandemiyi yok saymak yerine çocuğunuza -eğer ki çok küçük yaştaysa- resim, kukla, oyuncak ve hikâyelerle pandemi sürecini somutlaştırıp eğlenceli bir şekilde anlatarak ona bilgi verin. Bu sayede çocuğunuzun pandemiyi daha iyi tanıyıp kaygısının azalmasına yardımcı olun.

Hareketsiz Kalması

Çocuklar için en önemli ihtiyaçlardan biri de diledikleri gibi koşup oynamaktır; ancak pandemi döneminde bu ihtiyacın önemli bir ölçüde kısıtlandığı da bir gerçek. Mümkün olduğunca evde kalan ve özgürce hareket edemeyen çocukların ruh ve beden sağlığı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu noktada ebeveynlere yine önemli bir görev düşüyor. Akranlarından, okulundan, sokaktan uzak, evde kalan çocuğunuzu kendine ve evde yapılmaya uygun bir spor programıyla tanıştırabilir; en az eski günlerdeki kadar eğlenmesine yardımcı olacak ev etkinlikleri düzenleyerek onun pandemi sürecinden ruhen ve bedenen en az zararla kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Teknolojiye Daha Çok Yönelmesi

Pandemi döneminde oluşan, sosyalleşmenin neredeyse sıfırlandığı yeni düzen; çocukların hayatını yetişkinlerden çok daha fazla etkileyebilmektedir. Daima parklarda koşup akranlarıyla kaynaşan çocukların vaktinin artık büyük bir kısmı evde geçiyor. Bu durum; enerjisini boşaltması gereken tüm çocuklarda internette aşırı vakit geçirme, playstation ile oynama gibi olumsuz davranışlara neden olabiliyor; ancak ebeveynler olarak bu durumun normal olduğunu unutmayın. Bu ekstrem dönemde çocuğunuzla çatışmak yerine teknoloji konusunda ona biraz daha esnek davranıp zamanı daha mutlu geçirmesine olanak tanıyın.

Uyku Düzeninin Bozulması

Uyku düzeni, çocukların ruh ve beden sağlıkları için âdeta beslenme düzeni kadar önemlidir. Bu durumda uyku düzeninin bozulmasının tehlikeler getireceğinin farkında olunmalıdır. Pandemiyle birlikte gelen uzaktan eğitim şekli, birçok çocuğun okul zamanındaki uyku düzeninden vazgeçmesine neden oldu. Uyku düzeni gibi bozulan rutinler, çocukların uyum sağlama özelliğini derinden sarsarak ruh sağlıklarını olumsuza sürükleyebilir. Bu nedenle, ebeveynler olarak çocukların sabahları erken kalkma, kahvaltı yapma ve kıyafetlerini değiştirme gibi rutinlerini mümkün olduğunca sürdürmeli; bu sayede çocuğun düzenini ve ruh sağlığını korumalısınız. Gün sonundaysa çocuğunuzun gösterdiği uyuma göre onu ilgi ya da sözle ödüllendirerek çocuğunuzun motivasyon ve mutluluğunu artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu