PsikolojiSağlık Rehberi

Mutlu bir ilişki için en doğru davranışlar

Günümüzde insanların en büyük arzularından biri de ilişkilerini uzun ve mutlu şekilde yürütmektir. Hoşgörü, şefkat ve özveri gibi kavramların yerini tahammülsüzlüğün aldığı bir dönemde ilişkilerin süresi daha da kısalmakta ve hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Doğal olarak hemen hemen herkes uzun ilişkinin sırrı hakkında araştırmalar yapmakta ve ilişkisinin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için çalışmaktadır. Öncelikle hiçbir ilişki mükemmel değildir. Her ilişki kendi içinde zorluklar, sorunlar ve anlaşmazlıklar barındırır. Ancak mutlu ve uzun süreli ilişkiyi sağlıksız ilişkilerden ayıran farklılıklar bulunmaktadır.

Mutlu Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sevgi Haritanızı Oluşturun: Sevgi haritaları partnerinizin iç dünyasını ne kadar tanıdığınızla ilgilidir. En yakın arkadaşları, güvendiği kişiler, düşman olarak gördüğü kişiler, en sevdiği kitaplar, müzikler, seyahat etmeyi sevdiği yerler, hedefleri, umutları, korkuları, gelecekten beklentileri, utandığı ya da mutlu olduğu anlar neler? Bu soruların cevaplarını bilmek çiftlerin uzun soluklu ilişki yaşayabilmeleri açısından çok kıymetli. Mutlu çiftlere baktığımızda birbirlerinin ayrıntılı sevgi haritalarını biliyorlar. Birbirlerinin hassas noktalarına, umutlarına, hedeflerine ve korkularına özenle yaklaşıyorlar. İlişkilerinde aşılamayan sorunları olan ve birbirlerinden uzak olan çiftler, bu soruların cevaplarına odaklanmıyorlar. Bildiklerini sandıkları cevaplar ise güncelliğini uzun zaman önce yitirmiş durumda. Böyle durumlarda bilginin yeniden güncellenmesi sağlıklı ve güvenli bir ilişki için oldukça önemli. Kısaca mutlu bir birliktelik için çiftlerin birbirlerini gerçek anlamda tanıması ve ilişkiye özen göstermesi gerekir.

İlginizi Canlı Tutun: Hayatta kalmak için nasıl ki su ve yiyeceğe ihtiyacımız varsa ilişkilerin de temel besin kaynağı, sevildiğini hissetmekten gelir. Karşılıklı olarak ilgi ve beğeninin ifade edilmesi, ilişkilerin yeniden güçlenmesini, iyileşmesini ve mutlu bir şekilde yola devam etmesini sağlamada son derece önemli bir etkendir. Karşılıklı takdir, birbirine dokunma ve ilgiyi paylaşma sağlandığında romantik ilişkiler güçlenmekte, çiftler daha emin adımlarla yola devam edebilmektedir.

“Sen’’ Dili Yerine “Ben” Dilini Kullanın: Mutlu ve uyumlu bir ilişki, her şeyden önce sağlıklı bir iletişim ile gerçekleşebilmektedir. Eşlerin iletişim becerileri, ilişkinin doyumunu belirleyen en önemli etkenlerdendir. Birçok evlilikte yaşanan problemlerin nedeni yanlış anlama, beklentilerin ve ihtiyaçların yerine getirilmemesinden kaynaklanan yetersiz iletişime dayanmaktadır Kendimizi doğru ifade etmek istediğimiz kadar karşımızdaki kişi tarafından doğru anlaşılmak da isteriz. Ancak bazen duygu ve düşüncelerimizi paylaşırken seçtiğimiz yol doğru anlaşılmamız önünde set çekebilir. Duygularımızı ya da düşüncelerimizi karşımızdakiyle paylaşırken “ben” dilini kullanmak iletişim engellerinden, karşımızdakinin savunmaya geçmesinden alıkoyar. İletişimin daha sağlıklı, anlaşılır ve ortak paydada yapılmasına yer açar.

Takdir Edin: Bazen partnerin olumlu yönleri ve yapılan küçük jestler ilişkinin rutine dönmesiyle görmezden gelinebiliyor. Partnerinizin yaptığı iyi hareketleri görmeye çalışın ve hayranlığınızı gizlemeyin. Takdir ettiğiniz yönleri dile getirmeyi unutmayın. Olumsuzu görmek ve eleştirmek daha kolaydır, amaç küçük güzellikleri fark etmek ve ilişki doyumunu arttırmaktır.
Farklılıklarınızı Kabul Edin: Pek çok kişi bir süre birlikte olduklarında birbirlerinin zevklerini, fikirlerini ya da farklı yönlerini değiştirmeye çalışır. Her insanın iyi ve kötü yanları, olumlu ve olumsuz özellikleri olabilir. Eşinizin olumsuz özelliklerine değil olumlu özelliklerine ve iyi yanlarına odaklanın. Farklılıkları kabul edebilmek aynı zamanda saygının da göstergesidir. Bir bireyin kendinden farklı olanı olduğu gibi kabul ederek onun özüne saygı duyması, kendi oluşuna destek olması uzun ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilmek için oldukça önemlidir.

Çatışmaları Başarılı Şekilde Yönetin: Mutlu çiftler de üzüntü veya geçimsizlik yaşamakta, zaman zaman ilişkilerinde çatışmalara rastlanmaktadır. Üstelik bu çiftler de problemlerini her zaman başarıyla çözümleyemeyebilirler. Buna rağmen mutlu olabilen bu çiftleri mutsuz çiftlerden ayıran en temel farklılık, tartışmalardan sonra da aralarındaki bağı onarıp yenileyebilme becerileridir. Unutmamamız gereken nokta şu ki mutlu ve uzun soluklu ilişki hiç çatışanın olmadığı değil bu çatışmaları çözebilme yeteneğinin geliştiği ilişkilerdir. Sevgi temelli çatışmaları başarılı şekilde yönetmek ilişkilerin daha sağlam temeller üzerine kurulmasına olanak sağlar.

Özür Dileyin: İlişkilerde kalp kırıklıkları çatışmalar kaçınılmaz olabilir. Eğer hatalı olduğunuzu düşünüyorsanız özür dilemeyi ihmal etmeyin. Bunu, ilişkinizi telafi etmek için bir adım olarak görebilirsiniz. Özür dilerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dileğiniz özrü, hatayı bir daha yapmamak için verdiğiniz bir söz olarak kabul edin ve hatalarınızı tekrarlamamak için çaba gösterin. Tüm bunların yanı sıra çiftlerin, daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki ya da evlilik yaşayabilmesi için aile ve çift danışmanlığı alması gerekebilir. Her ne kadar ilişkinin kalitesini arttırabilmek için çeşitli yöntemler uygulansa da pratikte istenilen sonuç alınamayabilir. Böyle durumlarda bir uzmandan destek almak, ilişkiyi kurtarmak ve daha sağlıklı bir hale getirmek açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu