Sağlık Rehberi

Kolik Bebekler ve Bebeklerde Kolik Rahatsızlığı

Bebeğimin Kolik Olduğunu Nasıl Anlarım?, Kolik Bebekler ve Bebeklerde Kolik Rahatsızlığı, Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilir? İlk 3 aya kadar yaşanan bu evre de anne ve baba bebeği sakinleştirmek için türlü türlü yol denerler. Kolik; bebeklerin hafta da en az 3 gün ve 3 saatten fazla bir şekilde periyodik olarak ağlamaları durumudur. Tamamen psikolojik bir huzursuzluğa dayalı olan kolik olma durumu bebeğiniz 3 ay olana kadar devam eder. Halk arasında ağlama nöbeti olarak da bilinen bu durum bebeklerin ortalama olarak yüzde 20 – 40 arasında görülür.

Bebeğimin Kolik Olduğunu Nasıl Anlarım?

 • Bebeğiniz gaz çıkaramıyorsa ve bu durumdan dolayı normalden fazla ağlıyorsa kolik bebek olarak sınıflandırılır.
 • Bebeğiniz haftanın belirli günlerinde ve belirli saatlerinde huzursuzluk yaşıyorsa kolik bebek olarak tanımlanır.
 • Bebeğiniz belirli gün ve saatlerde ellerini yumruk haline getirerek kendini rahatsız hissediyorsa kolik bebektir.
 • Huzursuzluk kaynaklı olarak yüzünü buruşturuyorsa, çok şiddetli bir şekilde ağlıyorsa ve bu durum belirli günlerde yaşanıyorsa kolik bebek olarak tanımlanmaktadır.
 • İnce bir ses ile normalden farklı olarak ağlayan bebekler, ayaklarını karnına çeken bebekler, yüzü sürekli kızaran bebekler genel olarak kolik bebeklerdir.
kolik bebekler |
Bebeğiniz huzursuzlanmaya başladığında anne kokusunu hissettirmeli ve onunla konuşmalısınız.

Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

 • Bebeğiniz ağlamaya başladığında koruyucu özelliği olan anne sütü ile beslemeye başlamalısınız. Anne sütünü alan bebekler sakinleşerek yaşadıkları periyodik huzursuzluk ortadan kalkacaktır. Anne sütünüz yetersiz geliyorsa her zaman buz dolabınızda anne sütü bulundurmalısınız.
 • Bebeğiniz huzursuzlanmaya başladığında anne kokusunu hissettirmeli ve onunla konuşmalısınız. Bebeğiniz kendini güvende hissettiğinde sakinleşecektir. Bebekler sakin ve güvende olduklarını hissettiklerinde her zaman tepki derecesini düşürürler.
 • Bebeğiniz ağlamaya başladığında ve ayaklarını karnına çekiyorsa annesi masaj yapmalıdır. Bebeklerde masaj hem kendilerini rahat hissettiren hem de gaz çıkarmalarını sağlayan bir durumdur.
 • Bebeğiniz ağlamaya başladığında onunla göz teması kurmaya çalışmalısınız. Bebekler kendileri ile göz teması kurulmasını çok seven ve kendilerini güvende hissettiren durumlardır. Bu nedenle bebeğiniz ağlamaya başladığında onu kucağınıza alarak, onunla konuşarak ve göz teması kurarak bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.
 • Bebekler anne karnında uzun süreler geçirdikleri için anne karnında duydukları sesleri dinletebilirsiniz. Özellikle fön makinesi sesi, elektrikli süpürge, ince tiz sesler, ateş yanması sesi, su şırıltısı gibi sesleri bebeğinize dinlettiğinizde, kalp atışı sesi dinlettiğinizde bebekleriniz sakinleşecektir.
 • Bebeğiniz ağlamadığında karın masajları yaparak hem onları mutlu edebilir hem de bebeğinizin sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Bebekler kendilerine masaj yapılmasını çok sever ve kendilerini güvende hissederek mutlu olurlar.
 • Bir annenin sürekli bebeği ile konuşması, bebeğin çıkardığı sesleri çıkarması bebekler için çok önemlidir. Anne sesine alışan ve anne sesini duyunca mutlu olan bebekler kolik nöbetleri geçirmeye başladıklarında anne sesini duyunca sakinleşir ve gülücük atmaya başlarlar.
 • Bebeklerde kolik rahatsızlığı dikkatli bir şekilde takip edilmediğinde veya doğru hamleler yapıldığında çok sıkıntılı günler ve saatler geçirebilir. Bu nedenle bebeğinizi yakından takip etmeli, kolik nöbetleri oluşmaması veya kolik nöbetlerinin daha sakin geçmesi için bebeğinizi güvende hissettirmeli, mutlu olmalarını sağlamalısınız. Bu dönemde bebeğinizin seveceği farklı frekanslara sahip sesleri dinleterek bu seslere alışkanlık kazanmasını sağlamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu