Sağlık Rehberi

Kadınların Korkulu Rüyası: Dış Gebelik

Sperm ile döllenmiş yumurta normal şartlarda büyümesini rahim içinde sürdürür. Ancak nadir durumlarda döllenmiş yumurtanın rahim yerine rahmin dışında bir yerde büyümesini sürdürdüğü görülebilmektedir. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir bölgede yerleşmesi ile oluşan gebelik türüne dış gebelik denilmektedir.
Dış gebelikte embriyo farklı bölümlerde tutunabilir. Dış gebelik oluşumunda embriyo en çok nerelerde yerleşir?
 • Oldukça yüksek düzeyde tüplerde.
 • Anne adayının karın boşluğunda
 • Anne adayının yumurtalıklarında
 • Serviks’te
 • Rahmin geniş bağ dokusu içinde
Dış gebeliğin oluşma nedenleri nedir? Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebeliğin en önemli sebeplerinden biri yumurta atımı sırasında yaşanan olağandışı  durumlardır. Bunun yanında anne adayının geçirmiş olduğu kimi hastalık ya da enfeksiyonlara bağlı olarak yumurtlama normal şartlarda gerçekleşse dahi tüplerdeki püsküllü yapıların yumurtayı tutmada gecikmesi sonucu dış gebelik oluşmaktadır. Ayrıca dış gebelik anne adayının  anatomik yapısına bağlı biçimde, tüplerin çok dar olduğu ya da çeşitli nedenlerle tıkandığı durumlarda da gerçekleşebilmektedir.

Dış gebelik kimlerde daha sık görülür?

 • 35 yaşından sonraki gebeliklerde ve  ilerlemiş yaşlarda dış gebelik riski daha yüksektir.
 • Önceki hamilelik deneyimlerinde dış gebelik kaydı bulunan anne adaylarında dış gebelik riski yüksektir.
 • Genital bölge enfeksiyonları, tüplerin dar ya da iltihapla tıkalı olması durumunda dış gebelik riski oldukça artmaktadır.
 • Anne adayında klamidya adında mikroorganizmanın bulunması ve tüplerde hasarın oluşmuş olması, dış gebeliğin riskini arttıran durumlardandır.
 • Geçmişte tüp ameliyatı geçiren ya da tüpleri bağlanarak sonradan açılan anne adaylarında dış gebelik olasılığı fazladır.
 • Anne adayının rahim ile tüplerde görülen genetik bozuklukları dış gebelik ihtimalini arttırır.
 • Anne adayının sigara kullanması dış gebelik ihtimalini yükseltir.
Dış Gebeliğin Belirtileri nelerdir? 
6b42c8fbf290b8d3f8e4a01778f87b3a |Dış gebelik tehdidinin en önemli belirtisi hamilelikte anormal kanamalar ve şiddetli ağrılardır. Embriyo tüpleri zorladığı için annede dayanılmaz ağrılar meydana gelir.
Dış gebeliğin getirdiği tehlikeler nelerdir?
Dış gebelik erken teşhis edildiğinde müdahale edilerek annenin hayati riski kontrol edilebilmektedir. Embriyo, normal ve sağlıklı koşullarda büyümemektedir dolayısıyla da büyümeye çabalarken annenin hayatını tehlikeye atabilir ve yırtılmalara bağlı iç kanamalara yol açabilmektedir.
Dış Gebelikte Tanı Nasıl Konur?
Uzman jinekolog muayenesi dış gebelik tanısı için şarttır. Anne adayı, kendi başına tanı koyamaz. Şüphe oluşması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Dış gebelikte tanı, beta HCG test yapımı, Vajinal ultrason çekimi ve yapılan tetkiklerin ardından uzmanın gerekli gördüğü durumlarda  renkli Doppler, laparaskopi, progesteron ölçümü yapılarak konulur.
Dış Gebeliğin Tedavisi Var mıdır?
        Dış gebelik tedavisi, annenin hayati riskini kontrole almak ve annenin hayatını kurtarmak için çok önemlidir. Ayrıca doğurganlığın devamı amaçlanmaktadır ve tedavi uzman tarafından dikkatle uygulanmalıdır. Tedavi sırasında asıl amaç annenin hayatını kurtarmak ve doğurganlığı korumak olduğu için çok gerekli ve hayati durumlarda gebeliğin sonlandırılmasına karar verilebilir.
Dış gebelik tedavisi, annenin genel durumu da dikkate alınarak uygulanır ve bebeğin yerleştiği bölgeye, mevcut gebeliğin gidişine göre ilaç kullanımından ameliyata dek çeşitlilik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu