HamilelikSağlık Rehberi

Hamilelikte Doğru Bilinen 9 Yanlış

Hamilelik; anne adayları için bir değişim süreci, kendini yenileyerek yeni bir canlı için ev sahipliği yapma dönemidir. Bu nedenle hamilelik süresince anne adayları bir çok konu da acemilik yaşar ve vücutlarında oluşan değişimlerden korkarak bu süreci tamamlarlar. Hamilelik ile ilgili olarak tecrübesi ve deneyimi olmayan anne adaylarının hamileliği sağlıklı bir şekilde sona erdirmek ve bebeklerini kucaklarına alabilmeleri için azami özen göstermeleri gereken konular mevcuttur. Bu konular hakkında genel olarak doğru bilinen yanlışlar uygulandığından anne adayları hamileliklerinde zorluk yaşarlar. Kimi zaman ciddi risklerin ortaya çıkaran yanlış uygulamalar bilgi eksikliğinden dolayı doğru olarak kabul edilmektedir.

Hamilelik süresince doğru bilinen yanlışları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • KONTROLLÜ KİLO ALMAK: Hamilelik süresince anne adaylarının fizyolojik yapılarına göre 10 ile 16 kilo arasında alması çok normaldir. Aşırı kilo almanın riskli olduğu veya kontrollü kilo almak doğru değildir. Doğum sonrasında kilo verileceği için anne adaylarının panik yapmaları doğru değildir.

 

  • CİNSEL BİRLİKTELİK YAŞAMAK DOĞRU DEĞİLDİR! Yanlış. Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek artsa da cinsel birliktelik yaşamak doğru değildir. Çünkü anne adayının düşük ve erken doğum riski varsa cinsel hayat kısıtlanır. Özellikle döllenmenin oluştuğu, spermin rahim duvarına yapışmaya başladığı ilk 3 ay çok önemlidir. Bu sürelerde cinsel ilişki yaşanması düşük olmasına neden olabilir.  Bu süreçten sonra gebelik cinsel hayat için bir engel oluşturmaz ve bebeğe de herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 

  • HAMİLE KADIN HER ŞEYİ YEMELİDİR! Hamilelikte beslenme çok önemlidir. Bu nedenle konserve, az pişmiş et, sakatat gibi bakterilerin yaşadığı iç organlar tüketilmemelidir. Anne adayları ciğer gibi sakatatları aşerse de yenilmemeli, ısrarcı olunması durumunda doktora danışılmalıdır. Anne adayının her şeyi yemesi durumu doğru değildir.

 

  • AĞRILAR NORMALDİR, DOKTORA GİTME! Hamilelikte çeşitli ağrılar oluşacaktır. Hiçbir ağrı anormal bir ağrı değildir. Bu nedenle doktora gitmemek doğru değildir. Özellikle başlangıç ve perinatal dönem olan ilk 4 ay boyunca oluşacak baş ağrıları için kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Ağrı kesici olarak doktorun önereceği parol kullanılabilir. Bu anlamda ağrıları dikkate alıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları’na düzenli olarak görünmeniz şiddetle tavsiye edilir. Hem sizin, hem de bebeğiniz sağlığı için…

 

  • BEBEĞİN ÇOK SAÇI VARSA HAMİLELİK DÖNEMİ BUNALTILARLA GEÇER! Bebeğin çok saçı varsa anne adayının midesinin yanması, mide bulantısı durumun tek sebebi bebeğin saçlarının ve kaşlarının uzaması değildir. Bu konu çok genel olarak yanlış bilinen bir konudur. Anne adayının mide enzimleri salınımı hormonal değişimlerden dolayı farklılaşır. Bu durum mide enzimleri içinde geçerlidir. Değişim sürecinde asidik enzimler fazla salgılandığı için mide yanması her öğün sonrası yaşanabilir.

 

  • BEBEK BESLENEMİYOR! Bebeklerin anne karnında beslenememesi durumu söz konusu değildir. Bebekler bağlı oldukları kordon ile annelerinin besin kaynaklarından beslenirler. Anne yeterli beslenemediğinde annelerin depolamış oldukları kaynakları tüketirler.

 

  • SİGARA İÇ HİÇBİR ZARARI YOK! Annenin sigara içmesi doğru değildir. Aile büyüklerinin ben içtim bir şey olmadı gibi dayanıksız cümleleri dikkate alınmamalı, hamilelik başlangıcından itibaren sigara bırakılmalıdır. Sigara içerisinde yer alan ve sağlığınızı olumsuz etkileyen maddeler bebeğinizin kanında birikecektir. Bu nedenle sigara hamilelik sürecinde çok tehlikelidir.

 

  • Hamilelikte diş ve diş eti hastalıkları baş gösterebilir. Anne vücudunda yer alan kalsiyum yetersiz kaldığında bebek için gerekli kalsiyum diş ve diş etinde karşılanır. Bu durumda ilaç kullanmak, diş doktoruna giderek kimyasallar ile etkileşim yaşamak doğru değildir. Hamilelik boyunca sağlıklı beslendiğiniz takdirde bu durum oluşmayacaktır.

 

  • Anne karnının erkek bebeğe göre farklı kız bebeğe göre farklı büyümesi düşüncesi doğru değildir. Anne karnının şişkinliği tamamen bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip kilo alması ve organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesine bağlıdır. Aksi düşünce kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu