Sağlık Rehberi

Hafta Hafta Gebelik Evreleri

Hamilelik insan yaşamının en heyecanlı evrelerinden birisidir. Anne ve babanın ama özellikle annelerin her anını ayrı bir ciddiyetle yaşadığı bu dönemlerde çocukların aylara hatta günlere göre gelişimi takip edilebiliyor ayrıca Çin takvimi yardımıyla çocuğunuza hamile kaldığınız gün ile cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.

4. Hafta Gebelik

Adet atlaması sonucu yaptığınız ev testinde hamile olduğunuzu anlıyorsunuz, daha sonra bir hastane tercih edilerek tahmini 9 aylık bir sürecin düzgün ilerleyebilmesi adına yardım alınacak doktoru seçiyorsunuz gebelik takvimi bu andan itibaren başlamaktadır.

8. Hafta Gebelik

Bebeğiniz hızlı bir şekilde büyümeye devam etmeye, bağırsakları oluşmaya, minik el ve ayakları gelişmeye başladı bile. Ayrıca kadınlar çoğu zaman bu dönemlerde hamile olduğunu birilerine söylememeyi tercih ederler birçoğu hamileliğin en az 12. haftasını beklemektedir.

12. Hafta Gebelik

6.35 cm boyu 14 kilogram kilosuyla o içinizde büyümeye devam etmektedir. Göz kapakları oluştuğu için gözleri önümüzde ki üç ay boyunca kapalı kalacaktır. Bebeğiniz acıkacak ve haliyle sizin de iştahınız artacaktır. Besin değeri yüksek gıdalar tüketmenizi öneriyoruz.

16. Hafta Gebelik

Bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Sol tarafınıza dönük bir şekilde uyumak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

20. Hafta Gebelik

Fiziksel değişiminiz yüzünden karşınıza çıkan herkesin size bir tavsiyesi olacağı haftaya hoş geldiniz. Bebeğiniz büyümeye başladı ve hala çok esnek bu sebeple varlığını size her zaman hatırlatmakta. Bebeğinizle bol bol konuşun çünkü o artık sizin sesinizi tanımayı öğrenmeye başladı.

24. Hafta Gebelik

Bir kaç hafta sonra enerjiniz düşmeye başlayacak o yüzden bu dönemlerin tadını çıkarmaya devam edin. Bebeğinizin kalp atışları artık duyulmaya başladı. Bebeğinizin tat alma merkezi çalışmaya başladığı için yediğiniz baharatlı yiyecekler sonrası daha hareketli olduğunu fark edebilirsiniz.

28. Hafta Gebelik

Bebeğiniz ve sizin için pek çok konuda son haftalara girmiş bulunmaktasınız. Sırt ağrısı, yorgunluk ve şişlikleri görmeniz çok normaldir.

32. Hafta Gebelik

Kadınların çoğu için doğum zamanının yaklaştığını söyleyebiliriz. Türkiye’de sadece %0,5 kadın zamanında doğum yapmaktadır.

36. Hafta Gebelik

Bu zamana kadar doğurmayan azınlıkta ki kadınlardansanız müjde doğumunuza çok az bir zaman kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu