Sağlık Rehberi

Gebelik dönemi nasıl hesaplanır? Süreler neyi ifade eder?

Gebe kaldığını öğrenen anne adayları gebelikle ilgili her aşamayı adım adım öğrenmek ister. Bebeklerinin ne durumda olduğunu, hangi ayda cinsiyet belirleneceğini öğrenmenin ilk adımı ise gebelik hesaplama yönteminden geçer. Anne adayları gün aşırı ultrasona girmek istemez. Bu sebepten dolayı da kendi kendilerine gebelik dönemini takip ederler.

Gebelik Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Gebelik hesaplaması, hamile kadınların oldukça fazla araştırdıkları bir konudur. Gebeliğin zamanı ise anne adayının son adet döneminde başlar. Son adet döneminin ilk gününden itibaren bebeğin kaç günlük ya da haftalık olduğu belirlenir. Şunu belirtmek gerekir ki, gebeliğin başlangıç tarihi için kesin bir bilgi verilemez. Bu sebepten dolayı da gebeliğin başlangıç tarihi son adet döneminin başlangıcı kabul edilir.

Tahmini tarih olarak belirlenen bu tarih, adet döneminin son günü itibariyle ele alınır ve bitişte 40 hafta gibi bir süreye tekabül eder. Yine de bütün bebekler tam olarak bu sürede doğmaz sadece hesaplamaların %5’lik kısmı doğru çıkar. Tüp bebek tedavi yöntemi ile gebe kalan anne adaylarının ise gebelik hesaplaması; yumurta toplama tarihine göre ya da embriyo transfer tarihine göre yapılır.

Gebelik Süreleri Neyi İfade Eder?

Anne adayları sürekli olarak ultrasona girmemek için takvim yoluyla gebelik hesaplaması yaparlar. Fakat bazen normal gebeliklerde hamile kalan kişiler son adet günlerini karıştırabilir ya da düzensiz adet görebilir. Bu tip durumlarda doktor yardımı almakta fayda vardır.

Gebelik süresi takvim ya da parmak hesabı ile yapılabilir. Fakat doktorlar karışıklık olmasın diye haftaları sıraya dizmiştir. Mesela, 4-5 haftalık gebeliği olan bir anneye 1 aylık gebe olduğu söylenir.

Aynı şekilde, 8-9 haftalık gebeye 2 aylık, 12-13 haftalık gebeye de 3 aylık bitmiş denir ve bu şekilde devam eder. En sonunda 40. hafta bittiğinde 9 ay 10 gün tamamlanmış olur.

Bebekler anne karnında cenin halinde iken genellikle kalp atışları 9. ve 12. haftalar arasında duyulur. Hareket etmeye ilk olarak 16. ve 22. haftalar arasında başlar. Hekimler tarafından yapılan uterus ölçümleri 20. haftada gerçekleşir. 39. ve 40. haftaya girilen hamilelikte bebekler artık doğuma hazırdır. Hatta doğum sonrası bebeklerin vücudunu koruyan yağ tabakası bu evrede gelişim gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu