Sağlık Rehberi

Evliliğin Sağlığa Faydaları | Evlilik Kalp Sağlığına İyi Geliyor!

Mutlu bir evlilik veya mutlu uzun bir ilişki, sağlığı ve uzun bir hayatı da beraberinde getiriyor. İyi ilişkiler sizi hem ruhsal hem de fiziksel rahatsızlıklardan koruyor. İşte evliliğin sağlığa faydaları…

Evliliğin hem erkek de hem de kadında kalp krizi riskini azalttığı yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Bunun sebeplerine bakacak olursak;

  • Yalnız yaşayan insanların, yemek ve yaşam şekilleri, evli insanlara oranla çok daha düzensizdir. Evli insanların yemek öğünleri daha düzenlidir ve sağlıksız hazır gıdalar yerine sağlıklı ev yemekleri tüketirler.
  • Ayrıca birlikte yapılan yürüyüş ya da spor gibi aktiviteler sonucu kalp sağlığı için iyi bir şeyler yapmış olurlar.
  • Mutlu bir ilişkide çiftler, günlük hayattaki zorlukları birbirleriyle paylaşarak stresi de en aza indirirler. Tüm bunlar hem genel sağlığı hem de kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Herhangi bir kalp rahatsızlığı durumunda ise eşi olan kişiler, hastane ve evde bakım, ilaç takibi gibi konularda, yalnız yaşayan kişilere oranla daha iyi bakılmaktadır.
  • Sonuç olarak mutlu bir evlilik veya beraberlik kalp sağlığını korumakta, kalp rahatsızlığı olanların da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • Depresyonu Engelliyor

Sağlıklı ilişkiler ve mutlu bir evlilik ruh sağlığını besler. Çünkü hayatınızda sizi dinleyen ve destekleyen biri vardır. Evli çiftler tüm duygularını paylaşarak sıkıntıyı, üzüntüyü, stresi azaltırlar. Böylece kişilerin depresyona olan eğilimi azalır.

Daha Uzun Bir Hayat Sağlıyor

Evli çiftler daha sağlıklı ve iyi yaşamak için birbirlerine itici güç oluştururlar. Eğer psikolojik ya da bedensel olarak bir değişim ya da ters giden bir şey olursa eşiniz bunu sizden daha önce fark ederek bu konuda harekete geçmenizi sağlar. Böylece geç olmadan sağlığınız için bir şeyler yaparsınız. Ayrıca sağlıkla ilgili yapılması gereken şeyler konusunda eşiniz sizi motive ederek, umursamaz davranmanıza engel olur.

İyileşme Daha Hızlı Oluyor

Mutlu ilişkisi olan kişilerin yaralarının daha çabuk iyileştiği gözlemlenmiştir. İsviçreli araştırmacıların araştırma sonuçları, mutlu ilişkisi olan çiftlerin yaralarının, ilişkisi kötü olanların yaralarına oranla %60 daha hızlı iyileştiğini göstermiştir.

Ağrıları Azaltıyor

Yapılan bir araştırmada mutlu ilişkileri olan kadınlara ağrılı uyarıcı verilmiştir. Bu sırada eşlerinin ve yabancı birinin fotoğrafları arka arkaya gösterilmiştir. Eşlerinin fotoğraflarını gören kadınların ağrılarının geçtiği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi, eşlerinin görüntüsünün, beyindeki ventromedial prefrontal kortekst (güvenlik sinyali veren bölge) aktivitelerinin artmasına neden olmasıdır.

Mutlu ilişkilerin ve evliliğin sağlığa faydaları yadsınamayacak kadar fazla. Eğer mutlu bir beraberliğiniz varsa kıymetini bilin. Eğer yoksa güzel bir ilişki için kalbinizi açmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu