Anne ve BebekSağlık Rehberi

Çocuklarda Yaş Sendromu Nedir, Nasıl Başa Çıkılır? İşte o 5 Yöntem!

Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olan yaş sendromlarında çocuk, çevresindeki her şeyi ve kendi işlerini halledebilme gücünü keşfetmeye başlar. Çocuğun yapısal özelliklerine ve ebeveynlerin tutumlarına göre söz dinlememe, öfke nöbetleri, kendini yere atma, iştahsızlık, uykusuzluk gibi birçok belirti oluşur. Kendi kendine halledebildiği her şey ona mutluluk ve güç verir; âdeta bir başkaldırı içerisindeki çocuk, kendini çevresine birey olarak kanıtlama isteği duyar. Dolayısıyla ebeveynleriyle arasında aslında temelinde “Ben giyeceğim!” gibi talep temelli bir süreç başlar. Ebeveynlerin daha dikkatli ve özenli davranarak bu süreci daha mutlu geçirmeleri mümkündür.

cocuklarda 2 yas sendromu |

İşte; çocuklardaki yaş sendromlarıyla nasıl başa çıkılır konusunda derdinize deva olabilecek bazı öneriler…

1- Çocuğunuzla İnatlaşmayın

Unutmayın; yaş sendromları dönemindeki çocuğunuzun muhakeme becerisi henüz tam olarak gelişmemiştir ve ona karşı çıkmanızın haklı bir sebebi olsa dahi çocuğunuz bunu muhtemelen anlayamayacaktır. Dolayısıyla ona karşı inatçı bir tavır sergilemektense onu anladığınızı gösteren davranışlarda bulunmalısınız. Aksi takdirde çocuğunuzun daha çok öfkelenmesine neden olabilir, kendi keyfinizi de kaçırabilirsiniz.

2- Dikkatini Başka Yöne Çekin

Yaş sendromları döneminde çocuğunuz sık sık öfke ya da ağlama krizlerine girebilir, böyle anlarda sakin kalmanız son derece önemlidir. Olay anında çocuğunuza kızgın bir şekilde bir şeyler anlatmaya çalışarak durumu daha da kötüleştirmek yerine onun dikkatini etraftaki kuşlara, sevdiği bir oyuncağa ya da şarkıya yönlendirmek daha faydalı olacaktır.

3- Çocuğunuzu Serbest Bırakın

Yaş sendromları döneminde çocuğunuz kendini ispatlamaya çalıştığından tüm seçimlerini ve işlerini kendisi yapmak ister. Çocuğunuzun bu tip isteklerini engellediğinizde durumun daha da cazip bir hal almasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle örneğin; bugün giyeceği kıyafetini seçmesi, yemeğini kendi yemesi, ayakkabısını kendi giymesi gibi konularda onu serbest bırakın. Bu durum, ona kendini çevreye ispatladığını hissettireceğinden artık onun daha mutlu olduğunu ve sakinleştiğini göreceksiniz.

4- Etkinlikler Düzenleyin

Yaş sendromları döneminde çocuğunuzla çok daha fazla ve kaliteli zaman geçirmeniz gerekir. Çocuğunuzla birlikte resim çizme, puzzle tamamlama, şarkı söyleme, masal okuma, açık havada zaman geçirme gibi birçok faydalı etkinlikler düzenleyerek onun daha mutlu olmasını, enerjisini iyi aktiviteler için boşaltmasını sağlayarak aşırı davranışlar göstermesini engelleyebilirsiniz.

5- Kendinize Zaman Ayırın

Yaş sendromlarının hem çocuk hem de ebeveynler için zorlayıcı bir dönem olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Dolayısıyla ebeveynlerin sağlam bir ruh haline sahip olması gerekir, bu da kendilerine zaman ayırmalarıyla mümkündür. Siz de çocuğunuzun yaş sendromu dönemiyle daha güçlü bir şekilde başa çıkabilmek için kendinize zaman ayırıp rahatlayın. Unutmayın; sağlıklı ebeveyn sağlıklı çocuk demektir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu