Sağlık Rehberi

Bebeklerde hıçkırık neden olur ve nasıl davranmak lazım?

Bebeklerde genellikle süt içtikten veya yemek yedikten sonra hıçkırık olur. Hıçkırık bazen bebeği rahatsız eder ve ağlamasına sebep olabilir. Bebeğinizin hıçkırıkları varsa paniğe gerek yok. Bir yaşın altındaki bebeklerde en yaygın görülen olaylardan biri olmasına rağmen, hıçkırıklar ciddi bir hastalığın göstergesi değildir.

Hıçkırıklar vücudun refleks hareketleridir ve diyaframın tahriş olması nedeniyle belirgin bir ses ile birlikte görülmektedir. Diyafram, solunum ve metabolik süreçler sırasında önemli bir rol oynar. Solunum işlemi sırasında havanın girişini ve çıkışını düzenleyen diyafram düzenli olarak hareket eder. Süreci iç ya da dış faktörlerden engelleyen herhangi bir şey varsa yapı kas fonksiyonunu bozacaktır.

Hıçkırık tatsız bir durumdur ve yeni doğanlar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Hıçkırık, uyku veya yemek yeme gibi faaliyetlerini aksatmazsa, bebekler için normal ve doğaldır.

Hıçkırık üzerinde herhangi bir artış söz konusu olursa, ebeveynler doktora başvurmalıdır.

Bebeklerde hıçkırığın nedenleri

Bebek hıçkırıkları veya yetişkinlerde, kandaki karbondioksit seviyelerinin keskin bir şekilde düşmesi ve olması gerekenden daha düşük olması neden olabilir. Hıçkırıklar baharatlı yiyecekler tüketmek nedeniyle oluşuyor olabilir. Duygular ya da stres nedeniyle, bu bir kişide hıçkırık nedeni olabilir. Kemoterapi gören bir kişide hıçkırık görülebilir.

İşte bebeklerde hıçkırığın üstesinden gelmek için bazı alternatifler:

1. Konumun değiştirilmesi

Bazen, bebekler çok fazla beslenme sırasında hava yutarlar, bu bebeklerde hıçkırıklara neden olan şeydir. Bu nedenle, bebeğin ağzına giren havanın miktarını sınırlamak için besleme pozisyonunu değiştirin.

2. Geğirme

Bebeğin beslendikten sonra geğirmesi önemlidir. Bebeğin karnındaki fazla havayı veya gazı temizlemek için geğirmesi gerekir. Bazı durumlarda geğirme ayrıca diyaframdaki kas spazmlarının serbest kalmasına yardımcı olabilir ve bebeklerde hıçkırıkları durdurabilir.

3. Sırt masajı

Bebek hıçkırıkları sağlığa zararlı değildir. Tek yapmanız gereken bebeği sakinleştirmek. Bebeğinizin sırtını ovalayın, böylece bebek sakinleşir ve yavaş yavaş yok olur.

4. Düzenli olarak yedirin

Bebekler çok aç kalmadan önce beslenmelidir. Hıçkırıklar mide problemlerinin bir işareti olabilir. Eğer bir mide problemi söz konusuysa, bu olaya kusma eşlik eder.

5.Hıçkırık durmazsa beslemeyi durdurun

Birkaç dakika sonra, eğer hıçkırıklar durmazsa, bebeği emzirmeyi bırakmanız gerekir. Bebeği hıçkırık durumunda iken beslemeye devam ederseniz, kusmasına sebep olabilirsiniz. Bu bebeği daha fazla üzecek. Bu yüzden tek çözüm, bebek hıçkırıklarının kaybolmasına izin vermek ve ardından tekrar yemek vermeye devam etmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu