Anne ve BebekSağlık Rehberi

Bebeklerde ek gıdaya geçiş

Bebeğinizi büyütürken onun her anından keyif alırsınız; ancak bazı dönemler gelir ki ek bir çaba, özen ve bilgi gerektirir. Bu dönemlerden biri de en az 6 ay kadar anne sütüyle beslenmiş bebeğinizin neredeyse tüm düzeninin değişeceği ek gıda dönemidir.

  1. Bebeğinizin gelişimine dikkat edin Bebeğinizin en erken 6. ayda ek gıdalara geçiyor olması gerekir; ancak her bebeğin gelişimi farklılık gösterebilir. Bebeğiniz 6. ayını doldurmasına rağmen başını dik tutmada, oturmada, el ve gözlerinin uyumlu olmasında problemler yaşıyorsa; bu zamana kadar anne sütü ya da sıvı gıdalarla beslendiği için ağız açma, çiğneme, yutma gibi becerileri gelişememişse ek gıdalar için bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Kesin bilgi için mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir
  2.  Rendelenmiş meyvelerden başlayabilirsiniz Ek gıda döneminde yepyeni yiyeceklerle tanışacak bebeğinize meyve suyu, sebze çorbası gibi seçenekler sunarak besleyici ve lezzetli başlangıçlar yapabilirsiniz. Mevsime göre elma, armut, şeftali, kayısı gibi meyveleri rendeleyip suyunu süzerek 3 gün arayla az miktarlarda ona yedirebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin pütürlü gıdalara alışmasını sağlayabilir, aynı zamanda alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz
  3.  Aç olmasına dikkat edin Bebeğinizin her besinden ihtiyacı olanı alması gerektiğini düşündüğünüzü biliyoruz; ancak bebeğiniz her besini ilk kez tüketeceğinden yemek için onu asla zorlamamalısınız, aksi takdirde süreci herkes için zorlaştırırsınız. Yeni besin deneyimleri için bebeğinizin aç olduğu, mümkünse öğlen öğünleri en doğru zamanlardır. Bu sayede bebeğinizin yeni besini daha kolay kabul etmesini sağlayabilir, onu yeterli miktarda besleyebilirsiniz.
  4. Pirinç unu ve anne sütü kullanın Ek gıda süreci karışım olmayan, tekli sebze ve meyve püreleriyle başlanıp daha sonra ev yapımı yoğurt, muhallebi gibi besinlerle devam ettirilmelidir. Unlu ve sütlü mamalar yapmak istediğinizde mutlaka diğer unlar yerine pirinç unu; inek sütü yerine devam sütü ya da anne sütü kullanmalısınız. Bu sayede alerjik reaksiyonların önüne geçebilir, besleyiciliğin de daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.
  5. Biberondan uzak durup kaşık kullanın Ek gıdaya geçiş dönemi, hiç büyümesini istemediğiniz bebeğinizin maalesef ki en önemli büyüme sinyallerinden biridir. Bu dönemde bebeğiniz âdeta kabuk değiştirir ve eski birçok alışkanlığından uzaklaştırılması gerekir. Biberon kullanımı da bu alışkanlıklardan biridir. Bebeğinizin kullanımına uygun, sağlıklı materyallerden yapılmış kaşıklar edinin ve yeni besinleri bebeğinize mutlaka bu kaşıklarla acele etmeden verin. Bu sayede bebeğinizin normal bir insanın beslenme alışkanlıklarını tamamıyla kazanmasında önemli bir katkıda bulunun.
  6. Bazı besinlerden uzak durun Bebeğiniz ek gıdaya geçerek büyük bir yol aldı fakat bu onun akla gelen her besini tüketebileceği anlamına gelmiyor. Henüz 1 yaşına gelmeden bebeğinize vermemeniz gereken bazı besinler mevcut. Yumurta beyazı, inek sütü, baharatlar, sakat at çeşitleri, çilek, çikolata gibi birçok besin; bebeğinizin sindirim sistemine uygun olmayacağından alerji gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bu tip besinlerden kesinlikle uzak durmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu