Anne ve BebekSağlık Rehberi

Bebeklerde büyüme atakları

Anne karnındaki güvenli, sessiz, rutin, 9 aylık uzun bir yolculuğun ardından bambaşka bir dünyaya gözlerini açan bebekler; doğum itibarıyla birçok evreden geçerler. Her yeni günde daha önce asla deneyimlemediği şeyleri yaşadıkları için yoğun bir strese girebilirler. Ebeveyn olarak öncelikle bebeğinizde görülecek tüm köklü değişimlerin doğal bir süreç olduğunu ve hepsinin birer büyüme atağı olduğunu bilmeniz gerekir. “Eskiden büyüme atağı mı varmış canım!” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak bu süreç hakkında bilgi sahibi olmanızın işleri ne denli kolaylaştıracağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Peki, nedir bu büyüme atağı? Bu dönemlerde bebeği ve ebeveynleri neler bekler, gelin birlikte bakarak aklınızdaki sorulara cevap bulalım…

Büyüme atağı nedir?Growth Spurts” yani “Büyüme Atağı” bebeğin fiziksel özelliklerinin aniden geliştiği, sık ve ani duygu durum değişikliklerinin yaşandığı dönemin tamamına verilen isimdir. Bir çeşit büyüme sancısı olarak nitelendirebileceğimiz büyüme atakları, her bebekte farklı görülse de tamamıyla normal bir süreçtir. Bebeğiniz bu dönemde keyifli ve keyifsiz birçok zıt hali sıklıkla yaşayacak, sürekli yeni bir şeyler keşfedecek ve emekleme, gülme gibi birçok yeni eylem öğrenecektir.

Ne zaman görülür? Her bebeğe göre değişimler olabilse de büyüme atağının genellikle görüldüğü zamanlar; 5. hafta, 8. hafta, 12. hafta, 19. hafta, 26. hafta, 36. hafta, 42. hafta, 55. hafta, 64 ve 76. haftalardır. Büyüme atağı süreci, 2-4 gün ya da bir hafta kadar devam eder. Bebeğiniz 2 yaşa kadar toplamda 10 adet büyüme atağı görecek, son olarak 2. yaş sendromuyla kritik süreçleri tamamlayacaktır

Belirtileri nelerdir? Uzmanlar; büyüme atağı dönemlerinin bebek ve ebeveynler için zor olsa da çok olumlu gelişmeleri kapsadığını belirtir. Bebeklerde büyüme atakları hafta hafta değişiklik gösterebilir; ancak genel belirtiler şu şekildedir:

  • Yatağa bıraktığınız gibi bulduğunuz bebeğiniz artık yuvarlanmaya başlar, bu nedenle etrafını yastıklarla çevrelemek gibi önlemler almayı unutmamalısınız.
  • Bu zamana kadar hayatını yatarak devam ettiren bebeğiniz artık yavaş yavaş hareketlenip emeklemeye ve hatta yürümeye başlar. Bundan sonra onu daha dikkatli takip etmeniz gerekir
  • Bir türlü uyutamadığınız bebeğiniz bu dönemde uykuya daha çok ihtiyaç duyabilir; geceleri neredeyse deliksiz uyuyup, gündüz uykularını uzatabilir ya da tam tersi çok daha az uyumaya başlayabilir.
  • Bebeğini artık oyuncaklarını tutma, desteksiz oturabilme, duygularını çeşitlendirme gibi yeni beceriler kazanır. Onunla daha keyifli vakitler geçirmeye başlarsınız.
  • Zorla yemek yedirdiğiniz bebeğiniz bu dönemde daha fazla besine ihtiyaç duyabilir ve yeterince beslense bile daha çok gıda isteyebilir.

Ebeveynler ne yapmalıdır?

  • Ebeveynler, öncelikle bu sürecin ne kadar zor olsa da geçici olduğunu kabullenmeli ve sabırlı davranmalıdır.
  • Çok huzursuz ve uyumakta zorlanan bebeğe ılık bir banyo yaptırıp daha sonrasında yağ eşliğinde masaj uygulayarak bebek rahatlatılabilir.
  • Büyüme atağı döneminde besin miktarı ve emzirme miktarı arttırılabilir.
  • Uyku eğitimi, tuvalet eğitimi, sünnet, ek gıdaya geçiş gibi önemli değişimlere adım atmak ertelenebilir.
  • Bebeğiniz için uygulanan rutinler mevcutsa asla bunlardan vazgeçilmemelidir; aksi takdirde zaten köklü bir değişim yaşayan bebeğiniz rutinleri de bozulursa daha çok huysuzlaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu