Anne ve BebekSağlık Rehberi

Bebek banyo ritüeli ve bakımı nasıl olmalı?

Özellikle ilk kez anne olduysanız ve etrafınızda yardım alabileceğiniz tecrübeli yakınlarınız da yoksa bebeğinizi yıkamak daha da zorlu bir hâl alacak demektir. Bu yüzden işinizi biraz olsun kolaylaştırmak için bebek banyosunda dikkat etmeniz gereken, işe yarayan önerileri bu yazımızda sizin için derledik. “Bebek banyo ritüeli ve banyo sonrasında bebek bakımı nasıl olmalı?” gibi soruların cevabını bulabileceğiniz yazımızın tüm detayları için okumaya devam edin. Şimdiden size kolaylıklar, bebeğinize mis gibi uykular dileriz!

Suyun ve Ortamın Isısını Belirleyin

Bebeğinizin temiz olmasını isterken hastalanmasını istemezsiniz öyle değil mi? Bunun için dikkat etmeniz gereken ilk noktalar suyun ve ortamın ısısını doğru belirlemek olmalıdır. Yetişkinlere göre vücut ısısı daha çabuk değişen bebeğinizi koruyabilmek için termometrelerden yararlanarak ortamın ve suyun ısısının ideal bir seviyede olmasına dikkat etmelisiniz.

Küvet Edinin

Bebeğiniz henüz çok minik olduğundan normalde bile kucaklamakta zorlanırken banyo sırasında onu sıkı bir şekilde tutmak daha da zorlaşacaktır. İstenmeyen durumlar yaşamamak ve banyo sürecini rahat bir şekilde tamamlamak için özellikle bebeğin boynunu ve başını destekleyecek bir küvet ve küvete batmasını önleyecek küvet filelerinden ya da havlulardan yaralanmayı unutmayın.

Baş Temizliği

Zararsız bir bebek sabunu ya da şampuan edinerek bebeğinizin vücudunu yıkamasanız bile başını haftada 1-2 kez yıkayabilirsiniz. Şehir suyunun temizliğinden emin değilseniz içme suyu ile yıkamayı tercih etmeyi unutmayın.

Sabun Kullanmayın

Eğer ki yeni doğmuş bebeğinizi yıkayacaksanız mutlaka göbek kordonunun düşmüş olduğuna dikkat edin. Eğer göbek kordonu henüz düşmemişse yıkamak yerine sünger, havlu, mendil gibi temizlik araçlarından yararlanarak sadece silmeyi tercih edin. Göbek kordonu düşmüş ancak bebeğiniz daha 1-2 haftalık ise derisindeki doğal yağa ihtiyaç duyacağı için vücudunu yıkarken sabun değil sadece ılık su kullanmaya özen gösterin. 1 aydan sonra sabun kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yumuşak Bez Kullanın

Bebeğinizin vücudunu yıkarken sabun kullanmaya başladıysanız sabunu uygulamak için yumuşak bir bezden yardım alabilirsiniz. Bebeğinizin vücudunu, ellerini ve ayaklarını yumuşak bez yardımı ile nazik hareketlerle yıkayın. Teninin tahriş olmaması için sabun ve bezin özelliklerini incelemeyi unutmayın.

Masaj Yapın

Bebekler, vücutlarına ufacık dokunuşlarla yapılan masajlara bayılır. Banyo sonrasında badem yağı, zeytinyağı, bebe yağı ile onun minik bedenini ovalayarak hem bedenen hem de ruhen rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Çeşitli Takviyelerden Yararlanın

Bebek cildi de tıpkı yetişkinler gibi bakım ürünlerinden yararlanmayı bekleyebilir. Bebeğinizin daha sağlıklı ve sorunsuz bir cilde sahip olmasını istiyorsanız banyo sonrasında pudra, krem gibi bebek ürünlerinden yararlanabilir; bebeklerde sık yaşanan pişik gibi çeşitli cilt sorunlarından onu koruyabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarının sağlığı için saç diplerine çeşitli spreyler, kremler, yağlar uygulamayı da unutmayın.

Kurulayın

Bebeğinizin üşütmemesi için banyo sonrasında hiç vakit kaybetmeden havluya sarmayı ihmal etmeyin. Kurulamaya önce saçlarından başlarsanız soğuk almasının önüne daha kolay geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu