Hamilelik

Sigaranın Kadınlar ve Hamileler Üzerinde Etkileri

Kadınlarda son yıllarda sigara içiciliği oldukça artmıştır. Buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarda da buna paralel olarak arttı. Ancak erkekler bir tarafa, tütünün kadınlar üzerinde ek zararlarından biri de üreme yeteneklerini kısıtlamasıdır. Hormon sentezini azaltan sigara, kadınlarda uterus duvarının hem kalitesini düşürür hem de implantasyon için gerekli olan kan akış rahatlığını kısıtlar. Sigara içen bir kadının hamile kalma şansı, içmeyenlere oranla ¼ daha azdır. Tütünün ayrıca bir anti-östrojen etkisinden de söz etmek gerekir. Menopoz sigara içenlerde ortalama 2 yıl daha erken ortaya çıkar. Osteoporoz menopozda sigara içen kadınlarda da daha yaygındır.

Hamilelikte Tütünün Yol Açtığı Riskler

Hamileyken sigara içmek hamilelik seyri için değil, aynı zamanda fetus için de birçok risk oluşturur. Sigara içenlerde düşük yapma riski üç kat daha fazladır. Preterm doğum riski yüzde 20’dir. Ektopik gebelik riski de tütünle beraber çoğalır. Bu risk, yapılan araştırma sonuçları ile daha net ortaya çıkmaktadır. Mesela hamile bir kadın günde 10’dan az sigara içtiğinde bu oran bir buçuk katına çıkıyor. Fetusa gelince, annenin sigara içmesi fetusa daha az oksijen gitmesi anlamına gelir ki bu durum da bebeğin gelişmesinde gecikmelere yol açacaktır. Bebekte solunum sorunları, astım bronşit gelişebilir. Sigaranın tek iyi tarafı, bırakıldığında zarar vermeye devam etmemesidir.

Günde 10 sigara içen kadınlarda solunum problemleri hızla gelişir.

Erken bırakan insanlar zamanla toparlanabilirler. Sigaranın zararlarından biri hem kadınlarda hem erkeklerde ileri süreçte KOAH hastalığına yol açmasıdır ki bu hastalık ciddi bir bronşiyal hastalıktır ve yüzde 80 oranında tütünden kaynaklanır. Günde 10 sigara içen kadınlarda solunum problemleri hızla gelişir. Genç kızlar erken başlarsa akciğer gelişimi durur. Sigaradaki nikotin enerji tüketimini biraz arttırır ve iştahı azaltır. Sigarayı bırakmaya karar verirken, genellikle kilo alma korkusu vardır. Ancak sigara içenlerin üçte biri bıraktıklarında kilo almaz. Diğer üçte ikisi için sigarayı bırakma sonrasında diyet-egzersiz programı oluşturmaları kilo almayı engeller.

Aman dikkat! Tütün Kullanan ve Emziren Anneler

Tütün kullanan ve bebek emziren anneler, bebeğin emdiği sütün tadının değiştiğini, bebekte kusma ve bulantıya neden olduğunu bilmelidir. Bebekte karın ağrısı ve sinirlilik hali gelişir. Bebeklerin gördüğü zarar bunlarla sınırlı değildir.

Bebekte;

  • göz ve burun boğaz tahrişi
  • orta kulak enfeksiyonları
  • astım, bronşit

gelişebilir. Bu sebepten hamilelik döneminde kesinlikle sigara içilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu