Anne ve Bebek

Müziğin bebek gelişimine etkileri

Müziğin tüm canlılar üzerinde en güçlü etkiye sahip sanat dallarından biri olduğu, yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Müzik kimi zaman ağrıları hafifletmiş, kimi zaman depresyon etkilerinden kurtarmıştır… Peki, müziğin gücü ile henüz anne karnındayken tanıştığımızı biliyor musunuz? Anne karnında 6. ve 7. aylara gelen bebekler, dışarıdaki seslerin yanı sıra özellikle müziklere tepki vermeye başlar. Anne karnındaki bebeğin gelişimini destekleyen, beslenmeden sonraki en olumlu faktör müziktir.

Sakinleştirir

Doğum sonrasında neredeyse her günü yoğun geçecek bir dönemi müziğin gücü sayesinde kolaylaştırabilirsiniz. Henüz anne karnındayken bebeğinize beyinde sakinlik hissi yayan alfa dalgalarını harekete geçiren klasik müzik dinleterek bebeğinizin doğum sonrasında hırçın olması yerine daha uyumlu davranışlara sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Fiziksel özellikleri güçlendirir

Anne karnında müzik dinlemeye başlayan bebeklerin gelişim süreci daha hızlıdır ve gelişim bozuklukları müzik dinlemeyen bebeklere göre yok denecek kadar azdır. Müzik dinleyen bebeklerin doğum sonrasında göz takibi, motor becerileri ve seslere yönelik dikkat toplamaları daha başarılıdır.

Zihinsel özellikleri güçlendirir

Müzik, birçok beceriden sorumlu olan sinir yollarını aktive eder. Böylelikle entelektüel gelişim, yaratıcılık ve sosyal becerilerin artmasını sağlar. Müzik dinleyen bebekler tüm yaşamları boyunca olaylar arasındaki bağları kurmakta, yeni bilgiler öğrenmekte, atıldığı her işi iyi bir şekilde tamamlamakta başarılıdır.

Sosyal özellikleri güçlendirir

Müzik; dil, din, ırk gözetmeksizin insanların direkt olarak kalbine dokunabilen bir güce sahiptir. Bu özelliğiyle evrenseldir ve farklılıklara rağmen tüm insanların ortak bir noktada buluşmasını sağlar. Bu yüzden müzikle doğup büyüyen bebekler, sosyal hayatta ve kurdukları iletişimlerde her zaman daha iyidir.

Bebeklere nasıl müzikler dinletilmelidir?

Bebeğin dinleyeceği müziklerin sakin ritimler, neşeli melodiler içermesine dikkat edilmelidir, aksi takdirde bebek huzursuzlaşabilmektedir. Mozart, Beethoven gibi dev isimlerin eserleri ya da enstrümantal müzikler bebeğinizin hoşuna gidebilecek, gelişimine katkıda bulunabilecek seçimler arasında yer alır.

Siz de bebeğinizin gelişimi için hayatınızda müziğe daha fazla yer verebilirsiniz. Şimdiden bebeğinizle birlikte daha mutlu, huzurlu ve müzik dolu bir hayat dileriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu