Anne ve Bebek

İmren Gürsoy: Mutluluğun sırrı anneliği cesurca yaşamak!

Sosyal medyada birçok anne, tecrübelerini paylaşıyor. Siz de bu anneler arasındasınız ve birçok takipçiniz var. Fenomen annelik maceranız nasıl başladı?

1 Eylül 2014’te Mete dünyaya geldi. Şu dünyada alabileceğim en güzel vasıf annelikti. Oğlumu paylaştım, deneyimlerimi paylaştım, sevincimi, üzüntümü paylaştım. Tahmin ediyorum ki birçoğunuzun beni tanıma hikâyesi tam burada başladı. Asıl hikayemin başlangıcı Instagram’dı. Takipçilerimin “Blog açsanıza” fikrine başta uzak durmuştum; fakat bir gün şu hayatta beni en çok mutlu eden, değişmeyecek tek şeyin annelik olduğunun bir kez daha farkına vardım. Benim kutsal mesleğim buydu ve birileri benim deneyimlerimden faydalanmalıydı. Öyleyse daha çok anneye ulaşmalı, daha çok paylaşmalıydım. Deneyimlerimi aktarabileceğim bir YouTube kanalım ve bir de blogum var. Deneyimlerimi paylaşmaya, annelere ve anne adaylarına yardımcı olmaya devam ediyorum.

Annelik duygusunu nasıl açıklarsınız? Az önce de söylediğim gibi Mete dünyaya geldikten sonra annelik gibi çok kutsal bir mesleğim oldu. Şu hayatta beni en çok mutlu eden, değişmeyecek tek şey bu duygu. Anneliğe çabuk adapte oldum; çünkü bu durumdan hep çok mutluydum.

Anne olmadan önce ve sonra hayatınızda neler değişti? Anne olmadan önce anneleri cesaretlendirmek yerine korkutan yorumlar duyulabilir. Ben de bu korkutan yorumlardan nasibimi aldım. Anne olduktan sonra hayatımın çok değişeceği yorumları vardı mesela. Motivasyonumu hiç kırmadım ve hayatıma devam ettim. Anneliğin verdiği sorumluluk ve mutluluk da hayatıma eşlik ediyor, hepsi bu! Hayat çizgisini anne olduktan sonra da korumaktan yanayım. Mete hayatıma sorumluluk, renk ve mutluluk getirdi. Hatta daha aktif oldum diyebilirim, çünkü annelik tecrübelerim de dair birçok konu hakkında kendimi ifade ettiğim bir blogum ve video kanalım var. Bunun dışında hala kendime zaman ayırmayı, bakımlı olmayı seviyorum ve dans etmeye, fotoğraf çekmeye-çektirmeye devam ediyorum.

Mete’nin gelişimi ile ilgili en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Tabii ki önce sağlığı. Bunun için sağlıklı beslenmenin öneminin hep farkında oldum. Mete anne sütünden bol bol faydalandı. Emzirme döneminde kendi beslenmeme de dikkat ettim. Doğru beslenmeliydim ve bebeğimin gelişimi için elimden gelen katkıyı sağlamalıydım. Bol bol su tükettim ve protein içerikli besinlerden destek aldım. Mete ek besine geçtiğinde anne sütü önemini kaybetmedi ve bunun yanında mevsim sebze ve meyveleriyle ayına uygun sağlıklı bir beslenme programı oluşturduk. Beslenme dışında hijyen ve uyku düzeni de bizim için önemli. Çünkü sağlam bir bağışıklık için bu şart. Bunun dışında Mete’ye yeni deneyimler kazandırmayı seviyoruz. Motor becerileri ve beyin gelişimini destekleyen oyunlar oynuyoruz, koşuyoruz, dans ediyoruz. Ayrıca kitap okumayı da çok seviyoruz. En çok dikkat ettiklerimiz; sağlıklı beslenmesi, uyku düzeni, hijyeni ve sosyal aktiviteler diyebilirim.

Kendinizi korumacı bir anne olarak tanımlar mısınız?

Kendimi korumacı bir anne olarak tanımlamam, fakat dikkatli bir anne diye tanımlayabilirim. Korumacı anne olmak, bebeğin özgürlüğünü ve keşfetmesini sınırlandırabilir. Bırakın bebeğiniz kendi kendine yemek yemeye çalışsın, bol bol koşsun, oyun oynasın, keşfetsin!

Mete ile rutin bir gün nasıl geçiyor?

Kahvaltımıza mutlaka dikkat ediyoruz. Sağlam bir kahvaltıdan sonra dışarı çıkma veya oyun zamanı. Hava koşulları uygunsa mutlaka bir oyun alanına gidiyoruz. Parkta yeterli zaman geçirdikten sonraysa sıra alışverişte! Mete ile birlikte Migros’tan alışveriş yapmayı seviyoruz, çünkü aradığımız her şey reyonlarda mevcut. Dışarı çıkmamız mümkün değilse tercihimiz bu sefer Migros Sanal Market’ten yana oluyor. Eve döndükten sonra öğle yemeğimizi yiyoruz, oyun oynuyoruz. Akşam yemeğinden sonra ise banyo ve kitap okuma rutinimizi de tamamlayıp rahat bir uykuya dalıyoruz.

Anne olmayı düşünen kadınlara ilk vereceğiniz tavsiye ne olur?

Sizin bu süreçteki en büyük keşfiniz neydi? Anne adaylarına, annelik macerasında olumsuz yorumlara kulak asmayın ve annelikten korkmayın demek istiyorum. Araştırın, okuyun, izleyin ve bebeğiniz için en doğru kararları işin uzmanlarından yararlanarak alın. Bebeğinizle eğlenerek anneliğin tadını çıkarın ve kendi hayatınızı unutmayın. Eğer bebeğiniz sağlıklı beslenip düzenli uyuyorsa, siz yanındaysanız ve güçlü bağışıklığa sahipse mutludur, ben bunu anne olduktan sonra keşfettim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu