Anne ve Bebek

İkiz bebek sahiplerini bekleyen zorluklar ve kolaylıklar

Özetle; ikiz bebek sahibi olmak 1 değil 2 kez ebeveyn olmak demektir. Yeri geldiğinde süpersonik bir kahraman, yeri geldiğinde atom karınca olmak demektir. Dedik ya, her şey iki katına çıkacak diye; yani bu demektir ki yaşadığınız mutluluklar da iki katına çıkacak. İkiz bebek sahibi olduğunuz bu tatlı serüvende sizi hem zorluklar hem de kolaylıklar bekliyor. Gelin ikiz bebeklerin getireceği zorluklar ve kolaylıklara birlikte bakıp biraz hazırlıklı olalım.

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” deyimini ikiz bebekler için uyarlasak hiç de abartmış olmayız değil mi? Bir bebek sahibi olmak müthiş güzellikler taşısa da zorlukları da beraberinde getirir. Bu zorluklar, ikiz bebek sahibi olunduğunda ise iki katına çıkar.

Zorluklar;

1) Zorlu Gebelik Süreci Bir defada iki bebeğe sahip olmak aileleri sevindirip mutlu etse de ikiz gebelik, aynı zamanda sorunlu bir gebelik sürecidir aslında. Çoğul gebelik sırasında anne adayında tansiyon, şeker, kansızlık; bebeklerde ise kromozomal anomaliler, izole manformasyonlar gibi sorunların görülme riski normal gebeliğe göre çok daha yüksektir. Bu nedenle gebelik sürecinin takibi için iyi bir hastane ve iyi bir doktor seçmeye özen göstermelisiniz.

2) Kafa Karıştırıcıdır Çift değil de tek yumurta ikizlerine sahipseniz işleriniz her daim bir tık daha zor olacak demektir. Tek yumurta ikizleri, özellikle bebeklik döneminde birbirlerine fazlasıyla benzer oldukları için sizi büyük bir çıkmaza sürükleyebilirler. “Kendi çocuğumu tanımam mı ben canım!” demeyin ve küçük önlemler alın. Örneğin; emzirme sonrasında hangi bebeğinizi ne kadar emzirdiğinize dair bilgiler içeren minik notlar tutmak sizin için kurtarıcı olabilir.

3) Maddiyatı Zorlar İkiz bebek sahibi olduğunuzda bir paket bebek bezi, bir paket mama, bir takım kıyafet almak yerine aklınıza gelen tüm ihtiyaçları ikişer tane almak zorunda kalırsınız. Bu durum da ev ekonomisini biraz olsun sarsabilir; ancak sabretmekte fayda vardır. Eğer ki ikiz bebek beklediğinizi öğrendiyseniz doğumdan önce bebek bezi gibi kalıcı ihtiyaçları almaya yavaştan başlayıp bir köşede stoklamak son derece akıllı bir yatırım olabilir.

Kolaylıklar;

1) Kıskançlık Yoktur Genelde ilk çocuklar; kendinden sonra gelen minik kardeşini az ya da çok oranda kıskanır ve ebeveynlerine zorluklar yaşatabilir; ancak bu durum ikiz bebeklerde biraz farklıdır. İkiz bebekler; anne karnında geçirdikleri aylar boyunca sürekli olarak birbirleriyle paylaşımda bulunur, bir bakıma içerde geçen o zorlu süreçte birbirlerine sahip çıkar destek olurlar.

2) Aynı Kıyafetlerle Sevimlilik Artar Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi ikiz bebek sahibi olmak, her ne alınacaksa 2 adet almak demektir ki buna elbette kıyafetler de dahildir. İkiz bebekleriniz için alışverişe çıktığınızda tamamen aynı ya da birbirini tamamlayan kıyafetler almanız hoş olacaktır.

3) Sonrasında Rahat Edersiniz İkiz bebek bakımı, ilk dönemler hem bakım hem de maddiyat açısından sizi zorlayacak olsa da eğer ki özellikle başka çocuk sahibi olmayı da düşünmezseniz tüm zorluklar bir seferde bitecek demektir. Aynı anda, aynı süreçlerden geçen bebekleriniz ileride de aynı anda iş sahibi olmaya, kendi ayakları üzerinde durup ebeveynlerinin yükünü azaltmaya başlayacaktır. Bebeklik dönemlerinde yaşadığınız uykusuzluklar sırasında gelecekteki bu rahat zamanlarınızın hayalini kurmak hiç de fena olmaz değil mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu