Anne ve Bebek

Bebeklerin su ile ilk buluşmasında nelere dikkat etmeliyiz?

Bu yıl tatile ilk kez bebeğinizle gidip onu su ile buluşturmaya hazırlanıyorsanız şimdi söyleyeceklerimiz çok işinize yarayacak demektir. Keyifle gidip dinlenerek tamamladığınız bir tatil olmasını dilerken bebeğinizin denize girme sırası gelince endişeler yaşamamak için bebeğinizin su ile ilk buluşmasında aklınıza takılan sorulara cevap bulacağınızı umduğumuz yazımız için keyifli okumalar dileriz!

Ne kadarlık olduğunda denize girebilir?

İlk kez bebekli bir tatil sizi bekliyorsa aklınıza gelen ilk sorulardan biri de bebeğinizin denize girme zamanının gelip gelmemiş olduğudur. Bebekler, doğum öncesi 9 aylık süreçte “amniyon sıvısı” denilen bir sıvı içerisinde gelişimlerini tamamlar. Dolayısıyla aslında daha doğmadan önce dahi suya alışkındır; ancak yine de dikkat edilmesi gereken farklı noktalar mevcuttur. Bebekler, özellikle ilk 6 ay bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden birçok enfeksiyona karşı açıktır. Bu nedenle 6 ay öncesinde denize ya da havuza girmeleri daha riskli sayılabilir. Sonuç olarak; 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmiş, tüm aşıları tamamlanmış bir bebek su ile buluşmaya daha hazırdır.

Ne kadar süreyle denizde kalabilir?

Bu konuda bebeğin ne kadarlık olduğundan ortamın ısı değerlerine kadar birçok faktör önemlidir. Bebeğiniz henüz 2-3 aylıksa ortam rüzgârsız, bulutsuz ve çok sıcak olsa dahi onu 2-3 dakikadan fazla denizde durdurmamak idealdir. Aynı zamanda bu süreyi bebeğinizin vermiş olduğu tepkilere göre de ayarlayabilmek mümkündür. Bebeğiniz ağlıyorsa denizde kalma süresini kısa tutabilir, bebeğiniz etrafa gülücükler saçacak kadar mutluysa süreyi uzatabilirsiniz.

Hangi saatler arasında denize girebilir?

Bebeğinizin havanın rüzgarsız, bol güneşli olduğu günlerde sabah 11.00’dan akşam 19.00’a kadar denize girmesinde sakınca yoktur; ancak yine de mevsim normalleri üzerinde seyreden aşırı sıcaklıklar hesaba katılmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Aynı zamanda aşırı ya da normal sıcaklığa sahip olan günlerin her ikisinde de bebeğinize mutlaka onun hassas tenine uygun güneş koruyucu ürünlerden uygulamalı, şapka takmalı, başını ve omuzlarını sıkça ıslatmayı unutmamalısınız.

Temizlik değerlerine dikkat edin

Bir yetişkine göre çok daha hassas olan bebeğiniz, gireceği su kirliyse anında mikropları kendine çekip hasta olabilir. Bu nedenle bebeğinizi sokacağınız deniz ya da havuzun temizlik raporlarını daha önceden incelemeli ve onu güvenmediğiniz hiçbir deniz ya da havuza sokmamalısınız. Bebeğin korkmasını engellemek için neler yapılabilir? Bebeğiniz suya karşı ilk anda bir endişe duysa da bu durumun geçici olduğunu ve onun daha anne karnındayken suya alışık olduğunu unutmayın. Dolayısıyla ilk hamlede ebeveynleri olarak sakinliğinizi koruyun. Bebeğin korkmasını engellemek için yanına birkaç oyuncak ekleyin ve suya sokmak için mutlaka onun huzursuz değil de sakin olduğu bir anı bekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu