Anne ve Bebek

Bebeklere evde alerji yapacak unsurlar ve etkenler! Dikkat edilmesi gereken 9 madde

Alerji, doğumdan itibaren başlayıp dış etkenler ile şekillenen ciddi bir süreçtir. Özellikle bebeklerin zamanla ev tozu, hayvan atıkları gibi ev içindeki maddelere karşı teması arttıkça alerjinin boyutları da değişebilmektedir. Alerji, genel bilinenin aksine büyüdükçe geçen değil, artarak devam eden bir hastalıktır ve sürekli olarak dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur.

Alerjiye sahip olan ya da alerjiye meyilli bebekler için ev ortamında özellikle dikkat edilmesi gereken 9 maddeyi bu başlık altında toparladık;

1- Havanın Kuru Olması: Özellikle de kaloriferli bir evde oturuyorsanız, bulunduğunuz ortamın nem miktarı sürekli olarak düşecek ve kuru bir hava oluşacaktır. Bu durum da bebeğinizde solunum yolları ya da cilt ile ilgili alerjiklere davetiye çıkarmaktadır. Ev içindeki nemin alerjik reaksiyonlara karşı %50 seviyesinde korunmasında yarar vardır.

2- Tozun içerisinde veya Havaya Karışan Akarlar: Evinizin içerisinde rahatça barınabilen akarlar, solunum yoluyla alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.

3- Evcil Hayvan Beslemek: Hayvanların tüyleri ya da salya gibi mikroskobik protein parçacıkları, evin içerisinde gezinen tozlarla birleşerek solunum yollarına ulaşıyor ve sonucunda bebeklerde alerjik reaksiyona sebep oluyor.

4- Pelüş Oyuncaklar: Bebeklerin en sevdiği oyuncaklar, genelde pelüşlerden oluşuyor. Bebekleri mutlu etmek için pelüş oyuncaklara evinizde bolca yer veriyor olmanız güzel gibi görünebilir; ama dikkat! Pelüş oyuncaklar eğer ki yıkanmazsa bünyesinde akarlar barındırıp alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.

5- Evde Sigara içilmesi: Hamilelik döneminde ya da sonrasında ev ortamında içilen sigara, bebeği pasif içici konumuna sokup ciğerlerinde ciddi hasarlar bırakarak alerji riskinin önemli ölçüde artmasına sebep olmaktadır.

6- Halıfleks veya Duvar Kağıdı Tercih Etmeyin: Çok fazla toz tutma özelliğine sahip olan halıfleks ve duvar kağıtlarının silinmesi de oldukça zor olduğundan hiçbir zaman tam olarak hijyen sağlanamaz. Bu da bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmak için yeterlidir.

7- Çok Katlı Perdeler Yerine İnce Tüller Tercih Edin: Bebek odasını zevkle döşemek isterken bebeğinizin sağlığını tehdit edecek seçimlerde bulunmaya gerek yok, öyle değil mi? Kat kat kumaşlardan oluşan perdeler, çok fazla toz tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle ya sık yıkanabilecek perdeleri seçin ya da seçimlerinizi ince tüllerden yana kullanın.

8- İyi Bir Elektrik Süpürgesi Seçimi Önemli: Evin her bölümünde özellikle bebeğinizin odasında sık sık temizlik yapın. Alerjik reaksiyonlara sebep olan akarların barınmaması için özel filtreleri olan süpürgeler kullanarak bebeğinizde oluşacak alerjik reaksiyonların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

9- Rutubete Dikkat: Evin içerisinde oluşan rutubet varsa derhal kurutulmalı, rutubete neden olacak etmenlerin derhal yok edilmesi gereklidir. Alerjiye meyilli olan bebekler için rutubet, epey tehlikeli olabilmektedir.

Alerjiye yer olmayan, bol sağlık dolu günler dileriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu