Anne ve Bebek

Bebeklerde yazın karşılaşılan temel problemler ve başa çıkma yolları

Yaz ayları; enerji dolu günleri, sımsıcak ve eğlence dolu aktiviteleri beraberinde getirirken aynı zamanda yükselen hava sıcaklıkları özellikle bebeklerin birçok problem yaşamasına neden olabiliyor. Yazımızın devamında bebeklerde yazın görülen en sık problemi ve onlarla başa çıkma yöntemlerini sizin için derledik. Tatile çıkmadan detayları inceleyerek siz de daha sağlıklı ve huzurlu bir tatil süreci geçirebilirsiniz.

Bebeklerde İsilik

Bebekler; yetişkinlere göre çok daha ince, duyarlı ve hassas bir cilde sahiptir. Bu nedenle bebeklerde cilt gözenekleri kolayca tıkanabilir ve alın, yanak, göz kapakları, burun, vücut kıvrımları, koltuk altları gibi bölgelerde “isilik” denilen kırmızı cilt döküntüleri oluşabilir. Önlem alınmadığı takdirde vücudun tüm bölgelerine yayılarak birkaç gün ya da haftalarca devam edebilir. İsilik olan bebeğinize uygulayabileceğiniz kurtarıcı yöntemler mevcuttur. • Naylon içerikli giysiler giydirmek yerine pamuk içerikli giysiler giydirin.

 • Kalın ve dar giysiler yerine ince ve bol giysiler tercih edin.
 • Nemlendiriciler kullanmak yerine bebeğinizi her gün ılık suyla yıkayın.
 • Sıcak ve havasız ortamlar yerine serin ve hafif esintili bölgelerde uyutun.
 • Terli veya altı pis bir şekilde kalmasına izin vermeyin.

Sivrisinek ısırığı

Sivrisinek ısırığı; sivrisineklerin, özellikle geceleri uyurken vücudun çeşitli bölgelerini ısırması ile oluşur. Küçük, kırmızı, hafif şişkin ve çok kaşıntılı bir ize sahiptir. Genellikle kendi kendine geçse de uzun bir süre devam edenleri de görülebilmektedir. Yaz mevsiminin gelmesi ile çocuk ve yetişkinlerin en can sıkıcı problemlerinden biri haline gelen, âdeta yazın habercisi olan sivrisinek ısırığı; bebeklerde olduğunda işler daha da zorlaşabilmektedir. Hali hazırda düzensiz uykulara sahip bir bebeğiniz varsa sivrisinek ısırıkları nedeniyle daha huzursuz geceler sizi bekliyor demektir.

Sivrisinek Isırığı Probleminin Geçmesi için Ne Yapılmalıdır? Bebeğinizin hassas tenini sivrisineklere yem etmiş olabilirsiniz, peki sonrasında durumu telafi edebilmek için neler yapabilirsiniz? İşte detaylar… Sivrisinek ısırığında uygulayabileceğiniz iyileştirici yöntemler şu şekildedir:

 • Bir havluya sardığınız buz küpü ile sivrisinek ısırığı üzerine soğuk kompres uygulayın.
 • Mutlaka doktor önerisi dahilinde krem, ilaç ya da serinletici jel gibi ürünler kullanın. Böylece bebeğinizin kaşıntı ve izlerden kurtulmasına yardımcı olabilir, onu rahatlatabilirsiniz.

Güneş çarpması

Havaların ısınması demek, açık havada geçirilen zamanların artması anlamına gelir. Her ne kadar bebeğinizle çimenlerde, parklarda, yürüyüş alanlarında bolca vakit geçirmek hoşunuza gitse de şapka takmak, açık renkli kıyafetler giydirmek gibi gereken önlemler almadığınızda bebeğinizi güneş çarpması ile karşı karşıya bırakırsınız. Eğer bebeğinizde yoğun kızarıklık, ağrı, ateş, mide bulantısı gibi istemediğiniz durumlar oluşuyorsa bunlar, güneş çarpmasının belirtileri olabilir.

Güneş Çarpması Probleminin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Cildini rahatlatmak için sabun kullanmadan ona günde birkaç kez banyo yaptırın.
 • En azından evdeyken mümkün olduğunca giydirmeyip cildinin hava almasını sağlayın.
 • Bolca sıvı tüketmesini sağlayın ve en az 48 saat güneş ışığından uzak tutun.
 • Ateşi düşmüyor ve cildinde kabarcıklar oluşuyorsa acilen doktora başvurun.

Pişik

Pişik, bebeğin genellikle kalça ve genital bölgelerinde temas tahrişi ile derinin kızarması ve şişmesidir. Bebeklerin hassas cildinde en sık görülen problemlerden biri olan pişik, özellikle yaz aylarında daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durum haline gelir. Pişik oluşmadan önlem almak çok daha sağlıklı olacaktır; ancak pişiği iyileştirmenin yolları da mevcuttur.

Pişik Probleminin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Bebeğinizin pişik problemi iyileşene kadar asitli ya da alerjiye neden olabilecek gıdaları tüketmemesine dikkat edin.
 • Doktor veya eczacınızdan öneri alarak çinko içerikli kremler ya da kantaron yağı gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz. Bu ürünleri günde 2 kez sorunlu bölgeye uygulayarak pişiğin iyileşmesine yardımcı olun.
 • Pişik probleminin en kısa sürede iyileşebilmesi için bez değişimi aralarındaki süreyi kısa tutun ve her seferinde bölgeyi bol su ile yıkayıp iyice kuruladıktan sonra yeni bezi takın.
 • Pişik tamamen iyileşmeden kimyasal madde içeren sabun ya da ıslak mendil kullanımına ara verin.

Yaz ishali

Havaların ısınmasıyla birlikte mikropların üremesini kolaylaştıran birçok ortam daha hazır hale gelir. Dolayısıyla bebeklerin ve hatta yetişkinlerin ishale yakalanma olasılığı artar. Bir gün içerisinde 3 seferden fazla ve sulu bir dışkılama ya da anne sütü ile beslenen bebeklerin her zamankinden daha sık ve sulu bir dışkılama yapması olarak tanımlanan ishal, hayati bir risk taşımasa da sağlığı ciddi anlamda etkiler ve yaz tatillerinin mahvolmasına neden olabilir.

Eğer ki bebeğiniz ishale yakalanmışsa ve daha fazla kötü anı biriktirmek istemiyorsanız ishalin geçmesini sağlayacak yollar mevcuttur.

 • İshal nedeniyle bebeğiniz çok fazla su kaybettiğinden tedavi süreci için onun daha fazla sıvı tüketmesini sağlayın.
 • Doktor önerisi olmadan kesinlikle antibiyotik ya da benzeri bir ilaç vermeyin.
 • Bebeğiniz ek gıdalara başlamışsa ayran, elma suyu, pirinç suyu, yağsız çorba, su ile karıştırılan sütle hazırlanan muhallebi gibi besinler tüketmesini sağlayın. Bebeğiniz ek gıdalara başlamamışsa emzirmeye devam etmenin yanı sıra kaynatılmış ılık su verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu