Anne ve Bebek

Bebeğinizin bağışıklığını yazın da destekleyin

Gelişmekte olan bağışıklık sistemini desteklemek için bebeğinizin prebiyotik bileşen içeren besinler alması önemlidir. Bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen başka bir bileşenle tanışma zamanı: Postbiyotikler.

Bebeğinizin koruyucu kalkanı bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudun savunma mekanizmasıdır ve bağışıklık hücrelerinin yaklaşık %70’i bağırsaklarda bulunur. Bebeğinizin vücudunda hastalığa sebep olabilen virüs ya da zararlı bakterilere karşı mücadele eder ve böylece bebeğinizin sağlığı korunur. Bu sebeple bebeğinizin bağırsaklarında bulunan yararlı bakterilerin varlığı, onun bağışıklığını güçlendirmede çok önemli rol oynar. Anne sütü içerisindeki prebiyotik ve postbiyotik bileşenler ile bebeğinizin bağışıklığını destekleyen en temel besindir. İçeriğindeki prebiyotik ve postbiyotik bileşenler sayesinde bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sayısı ve etkisi desteklenir. Böylece bebeğinizin bağışıklık sistemi daha güçlü olur.

Prebiyotikler ve postbiyotikler ile bebeğinizin bağışıklığını destekleyin Prebiyotikler, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan faydalı bakterilerin bağırsakta gelişimi ve yaşamını destekleyen bileşenlerdir. Aynı zamanda, bağırsakta zararlı bakterilerin yerleşmesini de önler. Bunların yanı sıra bebeğinizin vücudunun vitamin ve mineralleri emmesine de yardımcı olur. Gelişmekte olan bağışıklık sistemini desteklemek için bebeğinizin prebiyotik bileşen içeren besinler alması önemlidir. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü ve sonrasında 2 yaşına kadar ana öğünlerde anne sütünden faydalanmak çok önemli. Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda doktorunuza danışarak, prebiyotik içeren çocuk devam sütlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem bebeğinizin beslenmesine hem de prebiyotik ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Şimdi de yararlı bakteriler tarafından üretilen ve bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen başka bir bileşenle tanışma zamanı: Postbiyotikler.

Peki nedir bu postbiyotikler?

Postbiyotikler, anne sütünde bulunan, yararlı bakteriler tarafından üretilen ve bebeğinizin bağışıklığını destekleyen bileşenlerdir. 6-8 Bağırsaktaki faydalı bakterilerin ve bağışıklık hücrelerinin sayısını artırarak bebeğinizin bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Prebiyotik ve postbiyotiklerin etkilerinin birleşimi ile aslında bağışıklık sisteminin eğitimi sağlanır. Böylece bebeğinizin bağışıklığını destekleyebilirsiniz.

En büyük gücünüz beslenme

Prebiyotik ve postbiyotikler beslenme yolu ile alınır. Bebeğinizin ilk 6 ay tek beslenme kaynağı anne sütüdür. Anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı durumlarda ise bebeğinize vereceğiniz devam sütünde prebiyotik ve postbiyotik bileşenler olmasına özen göstermelisiniz. Beslenme, bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişiminde en önemli rolü oynar. Ancak beslenmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken bağışıklığı güçlendirici faktörler bulunur.

Steril bir ortam hazırlamayın Bebeğinizi hastalıklardan korumak için ona tüm bakteri ve mikroplardan arınmış steril bir ortam sunmanız doğru bir yaklaşım değildir. Bebeğiniz etrafını önce dokunarak keşfetmeye çalışacaktır. Bu süreçte ona ihtiyaç duyduğu özgürlük alanını vermelisiniz. Bırakın bebeğiniz oyuncağını yere atsın, çıkardığı sesi dinlesin, sonra yerden alsın ve tekrar incelesin. Bu bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereklidir. Çünkü bebeğiniz bağışıklık sisteminin gelişmesi için mikrop ve bakterilere de ihtiyaç duyar. Ona fazla steril bir ortam sunmanız bağışıklığı için ihtiyaç duyduğu bakterileri almasını önleyebilir. Bu da daha sık hastalanmasına sebep olabilir.

Bebeğinizi dış dünya ile tanıştırın

Özellikle içinde bulunduğumuz yaz ayları bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyebileceğiniz harika fırsatlar taşır. Bebeğinizi bir sahil kenarında çıplak ayak bırakın, deniz suyunu teninde hissetsin ve vücudu farklı bakterilere karşı bağışıklık kazansın. Yeni keşiflerde bulunurken bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için bebeğinizi cesaretlendirin. Önce siz çıplak ayak yürüyün, ardından bebeğinizle konuşarak onu cesaretlendirin. Böylece bebeğiniz sizden alacağı güçle çevresi ile daha özgürce temas edecektir. Yaz aylarında bebeğinizin sık sık açık havada bulunmasına özen gösterin. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olun. Bebeğinizin vücudu farklı mikrop ve bakterilerle temas ettikçe gelişecektir

Bebeğinizle vakit geçirmenin keyfini doyasıya yaşayın

Bebeğinizin beslenmesini prebiyotik ve postbiyotik bileşenler ile desteklediniz, çevresini keşfetmesine izin vererek onu hayata hazırladınız. İyi bir uyku uyuduysa artık tek yapmanız gereken yaz aylarının tadını bebeğinizle çıkarmakta. Bebeğinizle geçireceğiniz sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu