Anne ve Bebek

Bebeğimin dişi çıkıyor. Bebeğiniz diş çıkarırken neler yapmalısınız?

Mutluluğun resmini çizemesek de, fotoğrafını çekebiliriz. Nasıl mı? Önde yeni çıkmış iki dişiyle gülümseyen bir bebeği fotoğraflayarak elbette! Bu görüntü, ne kadar çok sevimli de olsa diş çıkarma döneminde çekilen sıkıntılar hem bebek hem de ebeveynler için oldukça zorludur. Bu dönemde sizi neler bekliyor, bebeğiniz diş çıkarırken neler yapmalısınız?’’ gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz, diş çıkarma konusunda tüm detaylar için yazımızın devamına buyurun:

Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

Bazı istisnalar dışında eğer her şey yolunda gidiyorsa 6. aydan itibaren süt dişi denilen dişler çıkmaya başlar. 2.5 yaşının sonuna doğru tüm süt dişleri tamamlanmış olur.

Ne Gibi Belirtiler Görülür?

Bebeklerin gelişim süreci tamamıyla aynı olmadığından diş çıkarma döneminde görülen belirtiler de farklılık gösterebilir. Bazı bebekler bu süreci rahat bir şekilde atlatabilirken, bazı bebeklerde ise bu süreç epey sancılı geçmektedir. Ancak yaygın olarak görülen bazı belirtiler mevcuttur.

Gelin onların neler olduğuna birlikte bakalım:

Diş çıkarma belirtileri

  • Yüksek ateş ve ishal
  • Huysuzluk ve düzensiz uykular
  • Salyada artış ve ağız çevresinde döküntüler
  • Ellerini ısırma ya da eline geçen her nesneyi ağzına getirme isteği
  • İştahsızlık ve kilo kaybı

Bebeğiniz bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsa diş çıkarma sürecinde olup olmadığından emin olmak için vakit kaybetmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

9 ay yolunu gözleyip kavuştuğunuz bebeğinizin değişimlerine tanık olma zamanı. Her geçen gün onun büyümesine, vücudundaki değişimlere tanık olmak harika; ancak bir o kadar zorlu olduğu da bir gerçek

Bebeğinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Diş çıkarma süreci; ona her ne kadar kıyamasanız da hem onun için hem de sizin için zorluklar içeren bir süreçtir; ancak bebeğinizi biraz olsun rahatlatmak, çektiği sıkıntıyı azaltabilmek için ona birtakım yardımlarda bulunabilirsiniz. Nasıl mı?

İşte detaylar:

Diş Halkası ya da Diş Kaşıyıcısı Edinin

Bebeğiniz bu süreçte diş etlerinden ve damak kısmından sıkıntılı olduğu için sürekli ellerini ısırma ya da bulduğu her nesneyi ağzına getirme eğiliminde olacaktır. Bu durum için alacağınız en iyi önlem, iyi bir diş halkası ya da diş kaşıyıcısı edinmek olacaktır. Bu gereçler ya da havuç gibi sert besinler; diş çıkarma sürecinde bebeğinizin en yakın arkadaşı ve yardımcısı olacaktır.

Beslenmesine Dikkat Edin

Bu süreçte bebeğinizin diş etleri her zamankinden daha hassastır. Bu nedenle bebeğinize sıcak gıdalar vermek yerine ılık hatta soğuk gıdalar vermeye özen gösterin. Çeşitli meyve püreleri, yoğurt, muhallebi gibi serin ve yemesi kolay gıdalar ya da dişlerindeki kaşıntıyı hafifletecek muz ya da havuç gibi seçenekler bu dönemin en lezzetli kurtarıcıları olacaktır.

Doktor Kontrolüne Gidin

Bebeğinizin gerçekten diş çıkarma sürecinde olup olmadığından emin olmak ve belki de çeşitli ilaç takviyeleri ile yardım alabilmek için doktor kontrolüne gidin. Doktor önerisi dışında bebeğinize ağrı kesici bile olsa kesinlikle ilaç vermemeye dikkat edin.

Masaj Yapın

İşaret parmağınıza soğuk bir bez sarıp diş etleri üzerine hafifçe masaj uygulayarak bebeğinizin damak kaşıntılarını, diş eti ağrılarını hafifletebilir, rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Dikkatini Başka Yöne Çekin

Konu ne olursa olsun bir bebeğin dikkatini başka yöne çekerek onu gülümsetmek çoğu zaman çok kolaydır. Diş çıkardığı için huzursuz olan bebeğinizin dikkatini çekmek için hoş müziklerden, renkli oyuncaklardan yararlanabilirsiniz.

Daha Çok Sevin

Bu zorlu süreçte ona her zamankinden daha fazla ilgi göstermeniz gerektiğini unutmayın. Onu sevgi ile kucaklamak, minik öpücükler kondurmak diş çıkarma sürecinde bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu