Anne ve Bebek

Anne ve bebek ilişkisinde babaların desteği

Günümüzdeki babalık anlayışı, eski zamanlara göre büyük değişimler göstermektedir. Yapılan birçok araştırma; bebek gelişiminde anne ilgisinin yanı sıra babaların verdiği küçük desteklerin büyük farklar yarattığını kanıtlamaktadır. Anne ve bebek ilişkisinde babanın da desteği olduğunda görülecek değişimlerden bazıları:

Aile olmak; aranıza yeni birinin katılması değil bireyler arası sevgiye dayalı çeşitli paylaşımların, verilen emeklerin varlığıdır. Gerçek bir aile olabilmek için babanın desteği mutlaka olmalıdır.

Mutluluk Zinciri Oluşur

Anne ve bebek ilişkisine katılan baba desteğiyle anne, annenin mutluluğuyla da bebek daha mutlu olur.

Güvenli Bir Ortam Sağlanır

Yapılan araştırmalarda babanın uzak kaldığı durumlarda bebeklerin daha huzursuz davranışlar sergilediği görülmüştür. Baba, bebek için tehlikelere karşı koruyucu bir gücün temsili olduğu için anne ve bebek ilişkisine kattığı desteğin önemi büyüktür.

Öz Güven Temelidir

Baba; bebek için güven kavramının ilk temsilidir. Annesini destekleyen bir babasının olduğunu gören bebeğin kendine olan güveninin temelleri atılır.

Duygusal Gelişim Sağlar

Bebek, babasıyla birlikteyken, mutluluk gibi birçok güçlü duyguyu bir arada yaşar. Böylece anne ve bebek ilişkisinde yer alan baba desteği, bebekteki duygusal gelişimin temelini oluşturur.

Baba Nasıl Destek Sağlayabilir?

İş Bölümü Yapabilir

Hamilelik süresince ve bebek doğduktan sonra annenin yükünü hafifletebilmek için baba, bebeğin temel bakımı ve günlük işler gibi akla gelebilecek her konuda anneye yardımcı olarak destek verebilir. Böylece hem babalık hissini güçlendirir hem de anne ve bebeğin huzurunu sağlar.

Basit Hareketler Büyük Etkiler Yaratır

Baba desteği, küçük hareketlerle sağlanabilecek kadar güçlü bir etkidir. Baba; bebeği kollarında tutarak, onunla birlikte uyuyarak ya da onu göğsünde uyutarak, emzirme vaktinde bebeği annenin kucağına götürerek hem desteğini anneye hissettirebilir hem de bebeği ile arasındaki bağı güçlendirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu